banner162
Berat Kandili Nedir Fazileti ve Duası

Berat nedir? Berat Kandilinde nasıl dua etmeliyiz? Berat kandili 2015 ne zaman?

01 Haziran 2015 Pazartesi 11:27
Berat Kandili Nedir Fazileti ve Duası
 Samsun AjansBerat ne demektir?

Berat (beraet) Arapça’da temize çıkma  demektir. Aynı zamanda Berat Kandili Rahmet Gecesi anlamına da gelmektedir.

Berat Kandili ne zaman?

2015 yılında Şaban ayının 14'üncü gecesini 15'ine bağlayan gece, bu yıl 1 Haziran 2015 gecesini 2 Haziran 2015'e bağlayan gece olarak kutlanacak. Berat Kandili'nde oruç tutmak isteyenler 1 Haziran pazartesi günü oruçlarını tutabilecekler.

Hz. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Berat Kandili'nde okuduğu o duanın Türkçe anlamı:

“Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim."

Berat Kandili’nin fazileti bu gecede amel edene o yıl doğacak her çocuk ile öleceklerin ve herkesin rızkının yazılmasından ileri gelmektedir.

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Ramazan ayı dışında en çok orucu Berat Kandili 'nin olduğu bu ayda tutmuştur. Berat Kandili gecesinde ise kıldığı namaz ve yaptığı özel bir duası vardır.

 

BERAT KANDİLİ PEYGAMBERİMİZİN DUASI

 

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Berat Gecesi'nde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Büyük zatlar, Berat gecesinde şöyle de dua ederlerdi:

(Ya Rabbî, Kur’an-ı keriminde, “Allah, dilediğini siler, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i mahfuz Onun katındadır” buyuruyorsun. Eğer benim ismim saidler [cennetlikler] defterinde ise, orada sabit kıl! İsmim şakiler [cehennemlikler] defterinde ise, ismimi oradan silip, saidler defterine yaz! Ey büyük Allah’ım, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sabit kıl, dininden döndürme, ayırma!)


Kaynak: SamsunAjans.com.tr

Yorum Gönder