banner162
Bayburt'tan Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Memur Sen Bayburt İl Temsilciliğince düzenlenen protesto eylemine, kentte faaliyet gösteren 16 sivil toplum örgütünün yanı sıra siyasi partiler de katıldı.

18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:55
Bayburt'tan Mursi hakkındaki idam kararına tepki

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Türk Dünyası Parkı'nda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen İl Başkanı Fikret Özbey, Mursi'ye ve Mısır halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları, alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

Özbey, haklı olanları cezaların susturamayacağını belirterek, "Gerçekleri darbeciler örtemez. Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz, siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz, baskı, dayatma, idam sehpaları direnişi durduramaz" dedi.

Mursi'nin ilkeli ve tavizsiz tutumu karşısında acizlik içine düşenlerin, bugün Muhammed Mursi'yi, darbe karşıtlarını nasıl ve niçin yargıladıklarını hiç kimseye anlatamazken batının bu zulme ortak olduğunu dile getiren Özbey, şunları söyledi:

"Mısır'daki meşru hükümetin darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırılmasına sessiz kalan dünyanın bugün yeni katliamlara kapı araladığını, ilkesel temelde kararlı bir duruş sergilemediklerinden darbecilerin zulmü bir adım daha öteye götürmeye çalıştıklarını görüyoruz. Son hukuksuz karar ve batının sessizliği, dünya sisteminin nasıl adaletsiz olduğuna ışık tuttu. Haksız, hukuksuz kararlar karşısında sessiz kalan, darbecilere örtülü ve açık destek veren emperyalizmin kanlı yüzünü bir kez daha deşifre etti. Batı'nın sadece kirli yüzü değil, doğasındaki küfrü de bir kez daha ortaya çıktı."

Özbey, Mısır halkının tüm zorbalıklara rağmen direnişten hiç vazgeçmediğini vurgulayarak, bütün insanlığın ayağa kalkarak karara tepki göstermesini istedi.

"İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı karar kaldırılsın" diyen Özbey, "Hukuki ölçütü olmayan insanlık kriterlerine uymayan, İslami hükümlerle bağdaşmayan bu karar iptal edilsin. Şikayet etmeyeceğiz, ayağa kalkacağız, kardeşlerimiz özgür kalana kadar da oturmayacağız" diyerek konuşmasını tamamladı.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler BayburtMursiidam

Yorum Gönder