banner162
Balıkçılar bölgesel avcılık istiyor

Geçmiş yıllara oranla son dönemlerde daha az miktarda balık avlamaktan dertli Karadenizli balıkçılar, bölgesel avcılık uygulamasının hayata geçirilmesini istiyor.

16 Mayıs 2015 Cumartesi 16:02
Balıkçılar bölgesel avcılık istiyor

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir yaptığı açıklamada, Antalya'da yapılan Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Toplantısı'nda daha önce gündeme getirdikleri bazı konularla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop) ev sahipliğinde yapılan toplantıda, bölgesel avcılık ve hamsi avının 1 Kasım'dan sonra başlatılması isteklerini tekrarladıklarını anlatan Aydemir, yeni av sezonu öncesi taleplerinin hayata geçmesini umduklarını dile getirdi.

Aydemir, özellikle bölgesel avcılık uygulamasının balıkçıların daha fazla balık avlama ve kazanç sağlamaları açısından önemli olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Biz uzun zamandır söz konusu uygulamanın hayata geçmesi taraftarıyız. Tabii burada ülkemiz genelinde balıkçılıkla uğraşan herkesin bizimle aynı fikirde buluşması lazım. Sonuçta bölgesel avcılık uygulaması balıkçılarımıza kendi bölgelerinde avlanma zorunluluğu getiriyor. Bu ne demek; herkes sadece kendi bölgesinde avlanabilir. Onun için herkesin aynı fikirde olması önem arz ediyor. Biz bu uygulamanın hayata geçirilmesi noktasında Sür-Koop ve devletimizin ilgili birimleriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Olumlu sonuç almayı umut ediyoruz."


Kaynak: Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder