banner162

Giresun Sosyal Bilgiler Öğretmenlik Bölümü mezunu Soner Gümüş, 2010'daki usulsüz KPSS'nin ardından atanamayınca bankadan kredi çekerek döner dükkanı açtı

04 Mayıs 2015 Pazartesi 13:09
Atanamayınca dönerci oldu

Soner Gümüş, 2010 KPSS'de 72 puan almasına karşın atanamayınca "çocukluk hayali" olan öğretmenliği yapmak yerine dönerci oldu. 

Gümüş, aldığı puana karşın atanamayınca büyük hayal kırıklığına uğradığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"İlk, orta, lise ve ardından üniversite olmak üzere 20 yıl okudum. Sınavdan sonra tam dört yıl hiçbir işe giremedim. Geçen yıl ilçemizdeki bir okulda ücretli öğretmen olarak bir yıl görev yaptım. Buradaki iş akdim sona erince bir tüp bayinde çalışmak için müracaat ettim. Üniversite mezunu olduğum için beni mülakata bile çağırmadılar. Baktım öğretmenlik mesleğine atamam olmayınca yaklaşık 5 ay önce kendi işimi kurdum. Param olmadığı için tavuk döner dükkanı açmak için kardeşim bana bankadan yaklaşık 15 milyar para çekti. İşyerimde tavuk döner dışında, ızgara köfte ve şiş tavuk satıyorum. Böylelikle hem kendi harçlığımı kazanıyor hem de banka kredini ödemeye çalışıyorum."


Gümüş, babasının maddi durumu iyi olmadığı için üniversitede okuduğu yıllarda çeşitli işlerde çalışarak okul harçlığını çıkardığına işaret ederek, "En büyük hayalim olan öğretmenlik mesleğine başlamak için tam 20 yıl büyük emekler ve fedakarlıklar verdim. Ancak sınavda kopya olaylarından dolayı mağdur oldum" dedi.

İş yerine gelen müşterileri arasında ücretli öğretmenlik yaptığı dönemdeki öğrencilerinin de bulunduğunu anlatan Gümüş, "Tavukçu dükkanımı açınca öğrencilerim işyerime gelip ‘öğretmenim ekmek arası tavuk döner yapar mısın?' diyorlar. Bazı öğrencilerim de siparişle döner istiyorlar. Bu durum beni bir yandan çok üzüyor bir yandan da çok değişik duygulara kapılıyorum. Bir yıl önce öğretmendim şimdi tavuk dönercisiyim" ifadelerini kullandı.Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder