banner162
250 yıllık mezarlıklara restorasyon

Ünye’de 250 yıllık Çamlık Feneraltı Mezarlığı’nın Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi ile birlikte restore edileceği bildirildi.

14 Mayıs 2015 Perşembe 15:39
250 yıllık mezarlıklara restorasyon

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, tarihi İpek Yolu üzerinde olan Ünye’de birçok medeniyetin yaşadığını, bu sebeple Çamlık mevkisinde bulunan Feneraltı Mezarlığı’nın bölgede ilgi çekici tarihi bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.

Hakkında çeşitli rivayetlerin bulunduğu mezarlığın, konumu itibariyle deniz kenarında deniz fenerinin hemen üstünde yer aldığını belirten Yılmaz, "Bu mezarlarda sadece Ünyeli olanlar değil Hopa’dan, Çarşamba’dan, Perşembe’den, Trabzon’dan, Görele’den gelenler ve Batum göçmenlerinin de mezarları bulunmaktadır. Yapılan restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları ile geçmişe ait kültürel değerleri korumayı ve geçmişten izler taşıyan mezarları yok olmaktan kurtarıp geleceğe kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.

Bilinen en erken tarihli mezarın Hicri 1183 ( Miladi 1767) yılına ait olduğu, mezarlıkta 75 günde tamamlanacak restorasyon çalışmalarının yaklaşık 19 bin 750 TL’ye mal olacağı bildirildi.


Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum Gönder