banner162
Uluslararası Samsun Afiş Yarışması Sona Erdi

Samsun’da düzenlenen 1.Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu çerçevesinde organize edilen Uluslararası Afiş Yarışması sona erdi.

26 Mayıs 2016 Perşembe 14:45
Uluslararası Samsun Afiş Yarışması Sona Erdi
Bu yıl Samsun’da ilki düzenlenen 1.Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu kapsamında düzenlenen Uluslararası Samsun Afiş Yarışması’nın ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Büyük bir katılımla gerçekleştirilen törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’da katıldı. Burada bazı açıklamalar yapan yılmaz, sempozyumun kent için faydalı olacağına inandığını belirtti.

 


Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında düzenlenen gece Samsunum-1 Gemisi’nde yapıldı. Uluslararası Samsun Afiş Yarışması’nın ödül törenine, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, kaymakamlar, daire başkanları, akademisyenler ile davetliler katıldı.


Gecede konuşma yapan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, profesyonelce hazırlanan sempozyumun herkesi etkilediğini söyledi. Bilimsel boyutu, bildiriler, panellerdeki konuşulan konuların içerik itibariyle ağırlığı ve yeterliliğiyle herkesin büyük verim alacağı bir sempozyum olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “Sempozyumu, çalışmaları ve organizasyonu çok beğendim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İyi organize edilmiş bir işten sonra hemen çıtayı yükseltmek, daha iddialı bir organizasyona cesaret etmeye kalkışmak belki erken olabilir ama bilmiyorum önümüzdeki sene bu sempozyumu yine uluslararası düzeyde daha güzel şekilde yapabiliriz. Bu konuda Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum” dedi.
Sempozyuma kabine değişikliği sebebiyle Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın gelemediği bilgisini veren Başkan Yılmaz, “Maalesef Türkiye’de yoğun bir gündem var. Bizim ülkemiz her zaman bu ve buna benzer gündemlerin etkisi altında türbülanslar yaşıyor. Onun için organizasyonu çok büyük ve çok iddialı bir organizasyona dönüştürmek gibi niyetin önünde bu tür güçlükler oluyor. Siz projeksiyonunuzu ne kadar geniş tutarsanız tutun ülkemizdeki yoğun gündem ve hesap edilemeyen bir takım belirsizlikler bu organizasyonları olumsuz etkileyebiliyor. Önümüzdeki sene bu organizasyonu uluslararası düzeyde daha büyük şekilde yapma yönünde bir insiyatif, bir irade benim gibi sizlerde de oluşmuşsa bunu uygulayabiliriz. Ben bundan memnuniyet duyarım” şeklinde konuştu.


Samsun Afiş Yarışması ile ilgili sergiyi de çok beğendiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Afiş yarışması bütün arkadaşlarımızı çok etkiledi. Beni de etkiledi. Afişlerin karşısına geçtiğinizde insanı imtihan eden hali var. Bakıyorsunuz sizin göremediğinizi yanınızdaki görüyor, onun göremediğini onun yanındaki görüyor. Hakikaten afişe bakanın kafasının da çalıştırmak zorunda kalışı, düşünmek zorunda kalışı buradaki afişlerin ne kadar özgün, ne kadar iyi yapılmış, iyi çalışmalar olduğuna yönelik bir göstergedir diye düşünüyorum. Tekrar emeği geçen bütün hocalarımıza tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.


Samsun Afiş Yarışması’nda Çin’den Ruifeng Warg birinci, İtalya’dan Tamaso Marcolla ikinci, Türkiye’den İsmail Cem Kılıç ise üçüncü oldu. Birinci ve ikinciler törene gelemediği için üçüncü olan İsmail Cem Kılıç’ın ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz verdi. Törende 9 kişiye de mansiyon ödülü takdim edildi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder