banner162
Samsun’da Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması

Samsun’un Bafra ilçesi Sürmeli Mahallesi’nde düzenlenen festivaller kapsamında "Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması" yapıldı.

27 Mayıs 2016 Cuma 11:14
Samsun'da Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği ile ortaklaşa düzenlenen organizasyon kapsamında, Samsun’un yöresel otları ile yapılan yemekleri tanıtmak amacıyla “Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi. Büyük bir katılım ile gerçekleşen festivalde ayrıca ‘Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması’da yapıldı. Bir birinden renkli karelerin meydana geldiği yarışmaya 20 yarışmacı katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fergan Karayel yarışmacılara ne tür otlar toplayabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu, yarışmanın kuralları hakkında bilgilendirme yaptı. Yarışmacılar açık alanda çeşitli bölgelere dağıtılarak 2 saat süreyle yenilebilir ot topladı. İki saatlik süre sonunda yarışmacılar topladıkları otları Jüriye teslim etti. Yarışmanın birincisi Samsun'da devan edecek olan “Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali”nde açıklanacak.


KIRCAN KAVURMASI KARIŞTIRDILAR

Samsun'dan otobüsle gelen konuklara Sürmeli Organik Pazar'da köylüler hazırladıkları hamur işlerini ikam etti. Sürmeli Organik Pazar’a gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, burada hazırlanan otlu kırcan kavurmasını Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte karıştırdı. Öğrenciler tarafından yapılan doğa resimlerini ve pazar yerini gezerek vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, "Burada olduğum için kendimi mutlu ve şanslı görüyorum. Hakikaten yüreğim yaşama sevinci doldu. Ben buradaki tatbikatın, diğer mahallelerde de zaman içerisinde giderek yayılarak alışkanlık haline geleceğini düşünüyorum. Çünkü herkes artık bir şekilde farklılaşarak kendini farklı bir şekilde sahip olduğu değerleri ortaya koyarak tanıtmaya çalışıyor. İller de bu yarış içerisine, ilçeler de bu yarış içerisinde. Şimdi içerisinde bulunduğumuz Sürmeli Mahallesi bu yarışta ortaya çıktı. Nerede olursa olsun şehrimizdeki örnek uygulamalardan bir tanesi konuşulunca ‘Sürmeli uygulaması’ diye bahsediliyor. Bu sizin için kıvanç verici ve gurur duyulacak bir şey" dedi.


Sürmeli Mahallesi Muhtarı Cengiz Tan'a Bafra Kaymakamlığı tarafından hazırlanan başarı belgesi Başkan Yılmaz tarafından verildi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder