banner162
Samsun’da Sağlıklı İstiridye Mantarı Çalışması

Samsun’da sağlıklı istiridye mantarı ağaç üzerinde üretilerek örnek bir çalışma ortaya konuldu.

17 Mayıs 2016 Salı 14:59
Samsun'da Sağlıklı İstiridye Mantarı Çalışması

Samsun Bafra Doğankaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi ile Yakakent İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklığı ile düzenlenen projeler kapsamında "Mantarın Yolculuğu" isimli bir proje hayata geçirildi. Düzenlenen proje kapsamında istiridye mantarı bir ağaç üzerinde üretildi. Düzenlenen projeyle ilgili bazı açıklamalar yapan Doğankaya Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Müdürü Dursun Dündar, amaçlarının sağlıklı mantar yetiştiriciliğinin yapılmasını yaygınlaştırmak olduğunu ifade etti.

 

Müdür Dündar daha sonra yaptığı açıklamada, “Genel kanaat olan mantarların zehirlediği tezini çürütmek, doğru şekilde üretildiğinde, besin değeri ve aynı zamanda ekonomik değerinin yüksek olduğu farkındalığını oluşturarak sağlıklı mantar yetiştiriciliğinin yapılmasını ve yaygınlaştırmak. Sayın Kaymakamımız Halis Arslan’ın önerisi ve destekleri başladığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız gerek seracılık gerek organik yumurta üreticiliği gerekse istiridye mantarı gibi konularda hem öğrencilerimizi hem velilerimizi hem de köylümüzü bilinçlendirmeyi amaçladık” dedi.


Proje yöneticilerinden Emrah Çakır, “Her şeyin doğallığını yitirdiği bir ortamda istiridye mantarını da en doğal ortamında üreterek örnek olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca seramızda ve üretim alanınsa organik sebze tavuk yumurta üretimimiz devam etmektedir. Bu projeyi destekleyen Yakakent İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Kökduman, Ziraat Mühendisleri Bayram Erdoğan ve Hüseyin Yıldız’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder