banner162
Samsun’da ‘Pilav Günü’ Etkinliği

Samsun’un İlkadım ilçesi bulunan İlyasköy Mübadele Derneği’nin dernek bahçesinde bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Pilav Günü’ etkinliğine İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’ta Katıldı.

30 Mayıs 2016 Pazartesi 00:40
Samsun'da ‘Pilav Günü' Etkinliği

Samsun’un İlkadım ilçesinde faaliyet gösteren Mübadele Derneği tarafından düzenlenen organizasyonlar kapsamında bugün dernek üyeleri tarafından dernek bahçesinde 2. Pilav Günü etkinliği düzenlendi. Büyük bir katılım ile düzenlenen etkinliğe İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’ta katıldı. Birbirinden renkli karelerin meydana geldiğini Pilav Günü etkinliğine, Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş, Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Cihad Yılmaz, İlyasköy Mübadele Derneği Başkanı Mümin Erçin, İlyasköy Mahalle Muhtarı İsmail Üstün ve çok sayıda mübadilin katıldı. Gelen misafirler ile tek tek tokalaşan ve yakından sohbet kuran Başkan Tok, İlkadım ilçesi sınırlarında birçok mahallede mübadil yaşadığına dikkat çekerek, kendi kültürlerini, örf, adet ve geleneklerini yaşatan mübadil derneklerine başarılı ve aktif çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Ata mirası olan gelenek, görenek, örf, adet ve kültürlerinin gelecek kuşaklara aktarılması hususunda mübadil derneklerin çok aktif çalışarak başarılı işlere imza attıklarını kaydeden Başkan Erdoğan Tok, Belediye olarak hemşehri dernekleri ile sıkı bir temas içerisinde olduklarını söyledi.


Kültür, örf, adet ve geleneklerinin yaşatılması için faaliyetlerini sürdüren hemşehri derneklerinin Samsunluluk bilincine sahip olmaları gerektiğini söyleyen Başkan Erdoğan Tok, "Hemşehrilik, aidiyet ve kimlik duygusunu anlatır. Kaynaşmaya vesile olan bu birliktelikler geçmişle gelecek arasında bağın kurulmasına vesile olur. Hemşehri dernekleri vasıtasıyla yeni nesil, birbirini tanıyor, kaynaşıyor. Yardımlaşma ve dayanışma için bu kuruluşlar önemli bir fonksiyon üstleniyor" diye konuştu.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder