banner162
Samsun’da Mavi Bayrak Ödül Töreni Heyecanı

Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ev sahipliği yapacağı ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’ne hazırlanıyor.

02 Haziran 2016 Perşembe 16:24
Samsun'da Mavi Bayrak Ödül Töreni Heyecanı

Türkiye’de her yıl farklı illerde düzenlenen ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’ bu yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği ile Fener Plajı’nda yapılacak. 50 ülke arasında yapılan sıralamada 2. sırada bulunan Türkiye’de Mavi Bayrak kazanmayı hak eden 444 plaj, 21 marina, 12 yat düzenlenecek olan törenle ödüllerini alacak. Fener Plajı’nda düzenlenecek olan ödül töreni 4 Haziran Cumartesi günü Türkiye saati ile 18.00-19.30 arasında yapılacak.


Mavi Bayrak'a sahip 444 plajla ikinci sırada yer alan Türkiye'de Mavi Bayrak törenine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Biz bu şehirde yatırım üstüne yatırım yaptık. En bariz örneği 50 milyon euroluk bir yatırım olan atık su arıtma tesisi. Bu ne Ordu’da ne Trabzon’da ne de Giresun’da var. Samsun olarak Mavi Bayrak'ı çoktan hak etmiştik. Şimdi bu törene ev sahipliği yapmak bizi gururlandırıyor. Çevremiz ve sahillerimiz konusunda çok duyarlıyız. Bunun en önemli göstergesi de alınan Mavi Bayrak" dedi.


“TÜM KRİTERLERE UYDUK, ENGELLİLERİ VE ÇOCUKLARI UNUTMADIK”
Başkan Yılmaz, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği tüm kriterlere uyarak hizmet sunan Fener Plajı'nın Mavi Bayrak ile onurlandırıldığını kaydederek, “Mavi Bayrak almak için yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı ile çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterler kontrol ediliyor. Biz tüm kriterleri başarıyla geçtik. Plajımıza daha önce hiç bir yerde olmayan çocuklarımız için özel hazırlanmış tuvaletlerimizi de yaptık. Sadece çocuklarımızı değil engelli bireylerimiz için özel alanlar oluşturduk. Engellilerimiz burada hiçbir engel ile karşılaşmayacak. Bunun için her türlü olanak mevcut" ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAK NEDİR?
Mavi Bayrak ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı ve plajı kullananların güvenliği ve plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmış oluyor. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanıyor. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle mavi bayrak ödüllü plajı olan tesisleri tercih ediyor. Bu açıdan Türkiye uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder