banner162
Samsun’da Atatürk’ü Temsil Eden Bayrak Karaya Çıkartıldı

Samsun’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Tütün İskelesi’nden Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden Türk Bayrağı karaya çıkartıldı.

19 Mayıs 2016 Perşembe 16:19
Samsun'da Atatürk'ü Temsil Eden Bayrak Karaya Çıkartıldı

Samsun’da düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında bugün, Samsun ilinde görev yapan Deniz ve Kara Askerleri, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da ilk adım attığı yer olan Tütün İskelesi’nde Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarının karaya çıkışını canlandırdı. Burada düzenlenen etkinlikte Atatürk'ün yer aldığı temsili makam aracıda Tütün İskelesi içerisine koyuldu. Yüzlerce Samsun’lu vatandaşın katıldığı etkinlikte renkli kareler meydana geldi. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, etkinliğe katılan vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Daha sonra Türk Bayrağı izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü.


Türk Bayrağı’nın valilik önüne getirilmesinden sonra burada bazı açıklamalar yapan Vali İbrahim Şahin "Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur" ifadelerini kullandı.


Törene ayrıca CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Samsun'un kardeş Amerika'nın Arkansas Eyaleti North Little Rock şehri eski Belediye Başkanı Patrick Henry Hays ve çok sayıda vatandaş katıldı.Kaynak: İHA

Yorum Gönder