banner162
Samsun’da Arazileri Su Bastı

Samsun’un Altunay bölgesinde yapılan DSİ kanalının taşması sonucu, Bafra Ovası’nda bulunan Şirinköy, Kelikler ve Altunay Mahallelerinde çeltik ekili arazileri su bu bastı.

29 Mayıs 2016 Pazar 15:51
Samsun'da Arazileri Su Bastı
Samsun’un Bafra Ovası’nda bulunan Şirinköy, Kelikler ve Altunay Mahallelerinde çeltik ekili arazilerin su basması sonucu gelen ihbarlar üzerine bugün bölgede Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, incelemede bulundu. Tosuner incelemeler sırasında vatandaşlar ile yakından sohbet ederek sıkıntılarını dinledi.


Bafra Ovası’ndaki incelemeler sırasında Başkan Tosuner, DSİ tarafından bölgede yapılan yanlış proje nedeniyle suyun akıntıya doğru değil tersine doğru gittiği için çeltikleri su bastığını belirtti. Tosuner, bölgende en az 5 bin dönümlük çeltik ekili alan olduğunu hatırlattığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: "Kelikler, Altunay bölgesinde Göltepe kanalına DSİ tarafından yapılan yanlış proje ile su akıntıya doğru değil de ters yöne gittiğinden çeltik şu an çilimin altında. Tamamen çapraz kanalla 1 metre yüksek, 1 metre alçaktaki 1 metre yükseğe gidip de akıntı yapmaz. Bu çeltiğin zararını kim ödeyecek? Sadece bir vatandaşın 60 dönüm arazi çinimin altında kalmış. Bu sene ekilen çeltiklerin yüzde 70'i bitmedi. Havalar soğuk gitti, vatandaş çok mağdur. Bugün 4 bin liraya tohum alıp da bin 400 liraya çeltik satıyor bu vatandaş."


Çeltik arazisi su altında kalan Hasan Kozluk ise, "Şu anda su tarlalarımızı bastı. Ne dinamomuz kaldı ne de panolarımız. 1 aylık pirinçlerimiz çilimin içinde kaldı. Çilim çeltiği gömdü. Devlet Su İşleri'nin gelip bakmasını istiyoruz"dedi.


Kelikler Mahallesi sakinlerinden çiftçi Faruk Erol da, "Birkaç yüz dönüm çeltik yapıyoruz. Devletin 2012 yılında yaptığı toplulaştırma programında açılan tahliye kanalının yanlış yönde açılmasından dolayı sadece bu yıl 4 defa arazilerimizi su bastı. Çünkü suyun gitmesi gereken yönden değil, diğer yönden tarlalara su girip, suyun çıkış olması yerden tarlalarımızı çilim bastı" dedi.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder