banner162
Kulakaç, “Şiddet, insanlık dışı sosyal ilişkilerin sonucudur”

Atakum Halk Eğitim Merkezi tarafından, “Şiddete Tolerans Kültürünü Anlamak” temalı bir konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Özen Kulakaç, “Şiddet, insanlık dışı sosyal ilişkilerin sonucudur” dedi.

27 Mayıs 2016 Cuma 12:19
Kulakaç, 'Şiddet, insanlık dışı sosyal ilişkilerin sonucudur”

Atakum Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonlar kapsamında geçtiğimiz gün, Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda “Şiddete Tolerans Kültürünü Anlamak” temalı bir konferans düzenlendi. Büyük bir katılım ile gerçekleştirilen konferansa Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever, Atakum Halk Eğitim Merkezi’nde görev yapan usta öğreticiler ve öğrenciler katıldı.


Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda
 düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç, şiddetin, günümüz Türkiye’sinde salgın bir hastalık haline geldiğini belirttiği açıklamada, Şiddetin, insanlık dışı sosyal ilişkilerin sonucu olduğunu belirtti.


Düzenlenen konferansta açıklama yapan Atakum Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Tanrısever, son zamanlarda toplumda artan ve hep kadınların maruz kaldığı şiddet konusunda toplumun bilgilendirilmeye ihtiyaç olduğunu ve bu nedenle böyle bir etkinliğin tertip edildiğini söyledi. Tanrısever, konferansla daha geniş kitlelere ulaşarak, toplumda şiddetin başlamadan önlenmesi hedeflediklerini dile getirdi.


Tanrısever’in açıklamalarından sonra tekrardan mikrofon başına geçerek açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Özen Kulakaç, insanın güvende olduğu durumları iyi, bunun dışında olanları ise kötü şiddet diyerek, şiddetin iki çeşitli olduğunu söyledi. Şiddetin hayattı birlikte yaşamanın imkansız hale getirdiğine dikkat çeken Kulakaç, “Günümüzde şiddet, dünya sağlık örgütü tarafından salgın bir hastalık olarak ifade ediliyor. Çeşitli hastalıklara çözüm bulunuyor ama, hala şiddete önlem alınamıyor. Son zamanlarda dünyada şiddete karşı duyarsızlaştırılmış, sosyal yönden kayıtsızlık oluşturulmuş bir durum var ortada. Biz de buna tolerans diyoruz. Aramızda nasıl bir sorun olursa olsun, bunun çözümlü noktasında hukuk var, yasalar var. Şiddete başvurduğumuzda, ya içe yada dışa zarara verebiliyoruz. Her şeyin çözümünü şiddetle değil, hukuk kuralları çerçevesinde aramalıyız. Bu durumlarda öfkemize hakim olmalı, şiddete başvurmadan çözüm yolu bulmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

“Şiddet, insanlık dışı sosyal ilişkilerin sonucudur” diyen Kulakaç, şiddetin toplumda benim dediğim veya benim gibi davran duygularla insanları hizaya sokmak için ortaya çıktığını söyledi. Böyle davranışların olumlu bir sonucu olmadığını belirten Kulakaç, artık karşılıklı iletişimle, cezadan çok ödül üzerine hayatın düzene koyulması gerektiğini kaydetti.
Toplumda, ‘öfkemden kendime hakim olamadım’ gibi gerekçelerle şiddeti uygulayıp savunan insanlar olduğunu dile getiren Kulakaç, “Kadın, erkek ve çocuklar herkes öfkelense kendine hakim olamasa, toplumun hali ne olur? Toplumda bir düzen, barış huzur olur mu? Tabii ki olmaz. Bu nedenle şiddet insanın kendisine hakim olması, hareketlerini kontrol altında alması ile önlenebilir. Hem kadın hem erkek çok değerlidir. Biz neyi kabul edemiyoruz? Aradaki farklılığı. Bizi biz yapan özelliklerin olduğunu. Biz istiyoruz ki, karşımızdaki benim istediğim gibi davransın. Bu her zaman mümkün değil?” şeklinde konuştu.


Kulakaç, toplumda farkında olunmadan ‘adam gibi ol’, ‘burası hanımlar hamamına döndü’ gibi ifadelerle kültürümüzün şiddeti destekleyen cümlelerle dolu olduğunu ve bununda kadınların topluma değersiz hissettirildiğini belirterek sözlerini bitirdi

Kaynak: İHA

Yorum Gönder