banner162
Termik Santrele Onay Çıkmadı

Samsun Haber - Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED sürecine ilişkin raporunun olumsuz verildiğini belirtti.

29 Ekim 2015 Perşembe 16:42
Termik Santrele Onay Çıkmadı
 Samsun Haber - Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED sürecine ilişkin raporunun olumsuz verildiğini belirtti.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED sürecine ilişkin raporunun olumsuz verildiğini belirtti.

Kul, makamında düzenlediği basın toplantısında, Terme'de yapılması düşünülen termik santral ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ÇED raporu sürecinin sonuçlandığını kaydetti.

ÇED raporunun olumsuz sonuçlandığını bildiren Kul, şöyle konuştu:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED sürecinin sonlandırıldığına ilişkin sunulan raporda, Terme Belediyesi tarafından komisyona sunulan görüş yazına atıfta bulunuldu. Kül depolama sahalarına ilişkin seçilen yerin atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil ettiği, planlanan projenin 500-750 metre mesafesinde işletmede bulunan OMV Samsun Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinin bulunduğu ve soğutma suyunu denizden karşıladığı, bu nedenle her iki santralin su alma ve deşarj yapılarının birbirine çok yakın olacağı belirtildi. Bölgesel bazda değerlendirme yapılmadığı, bölgedeki tarım, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, ormancılık ve turizm faaliyetleri dikkate alınarak, gerçek anlamda çevresel fayda maliyet analizi yapılmadığı, projenin Yeşilırmak Deltasına yakın olduğu, Simenit- Akgöl sulak alanı kompleksi ve çevresinin Yaban Hayatı Koruma statüsünde bulunduğu, santralin söz konusu alanları etkileyeceği gibi hususlara değinildi. Projenin söz konusu alanda yapılmasının sakıncalı olacağı belirtildi."

Kul, siyasi partilerin, basının, sivil toplum örgütlerinin ve Terme halkının desteği ile bu günlere gelindiğini vurgulayarak, "Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu gün iki bayramı birlikte kutluyoruz. Bu günü Belediye Meclisimize özel gün olarak kutlamak adına sunacağım. Bu mücadele herkese örnek olacak bir mücadeledir" dedi.

Toplantıya Terme Çevre Platformu dönem sözcüsü Hasan Demir ile platform üyeleri de katıldı. 
Anahtar Kelimeler samsun haber

Yorum Gönder