banner162
Alman Deviyle İlgili Büyük İddia

Alman otomobil devi Volkswagen'de ortaya çıkan skandalın ayrıntıları gelmeye başladı.

04 Ekim 2015 Pazar 19:41
Alman Deviyle İlgili Büyük İddia
 Alman basınından edinilen bilgilere göre, emisyon değerini süşük gösteren programın kullanılmasına 2008 yılında karar verildiği anlaşıldı. Sıkandalın ortaya çıkarması için kurulan komisyonun edindiği bilgilerde, firmanın bu programı 2008 yılında kullanmaya başladığını doğruladı.


Alman basını, mühendislerin komisyona, bu tarihte 2005 yılından bu tarafa geliştirilen EA 189 tipi dizel motorun seri üretim aşamasına geldiğini, ancak istenilen değerleri karşılamayan ve VW için önem arz eden motorun, zaman ve öngörülen maliyet sınırlarını aşmaması için, program yardımıyla emisyon değerlerinin düşürülmesine karar verildiğini söylediklerini yazdı.

Volkswagen tarafından, bu yolla emisyon değerleriyle oynanan, dünya çapında 11 milyon dolayında aracın satıldığı açıklanmıştı. Almanya’da etkilenen araç sayısının 2 milyon 800 bin olduğu belirtiliyor.

MÜDÜRLER BİLİYORDU

Mühendislerin komisyona verdikleri ifadelerde, menajerlerin durumdan haberdar olduklarını aktardıkları belirtilen haberde, dönemin geliştirmeden sorumlu menajeri Ulrich Hackenberg’i işaret ettikleri yer aldı. Ulrich Hackenberg’in iddialara ilişkin açıklama yapmak istemediği belirtiliyor.

Son olarak Audi CEO’su olarak görev yapan Hackenberg, skandalın ardından geçtiğimiz hafta zorunlu izine çıkartılan menajerler arasında bulunuyor.
Anahtar Kelimeler Volkswagenvw

Yorum Gönder