banner162
Samsun’da Küçük Bilim İnsanlarından Büyük Projeler

Samsun’da açılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda küçük bilim insanlarından büyük projeler sergilendi.

14 Mayıs 2016 Cumartesi 13:57
Samsun'da Küçük Bilim İnsanlarından Büyük Projeler

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Yağcı Mahallesi Firdevs Yılmaz Ortaokulu üzerinde bir süredir çalışmalar yaptığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nı açtı. Okul bünyesine açılan fuara katılım yüksek oluyor. Bir birinden çeşit projelerin ve deneylerin sergilendiği fuar okul bünyesinde 2 gün devam edecek.


Firdevs Yılmaz Ortaokulu Müdürü Hüseyin Can öncülüğünde okulun tüm öğretmenlerinin rehberliğinde ortaokul bünyesinde 40 öğrenci ile 28 projenin yaklaşık bir ayda hazırlandığı belirtildi. Fuarın açılışını İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Aslan tarafından yapılırken, ilçe protokolü fuarı ikinci gün gezdi. Fuarı gezen İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Garnizon Komutanı Ömer Aydoğan, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Emniyet Müdürü Yücel Karahasanoğlu ve öğrencilerin heyecanlı sunumlarını dikkatle dinlediler.


Düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda öğrencilerin kendine olan öz güveni ve konuya vakıf olmaları gözden kaçmazken, en çok dikkat çeken Vezirköprü Altınkaya Barajı üzerindeki Şahinkaya Kanyonu projesi, dolaşım sistemi ve kan gruplarının tespit edildiği "Kan grubunuzu merak ediyor musunuz" projeleri oldu.
 Projelerin her birinin çok değerli olduğunu belirten Okul Müdürü Hüseyin Can projelerin amaçlarının bilim çağında öğrencilere özgüven ve başarma duygusu ve cesaret aşılamak olduğunu belirterek, sevgisiz eğitim ve başarı olmayacağının altını çizdi. Can fuara gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek etkinliğe katılan herkese, öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti. 


Fuarı gezenlerden öğretmen Erdi Şimşek, küçük bilim insanlarının büyük projeleri olarak değerlendirdiği projelere hayran kaldığını, her konuda ilginç projeler hazırlandığını belirterek, okul idaresi, öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. 


Kaynak: İHA

Yorum Gönder