banner162
Samsun’da “Geçmiş Zaman Olur Ki” Fotoğraf Sergisi

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde eğitim veren Cumhuriyet Ortaokulu Resim Kulübü öğrencileri tarafından “Geçmiş Zaman Olur Ki” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

03 Haziran 2016 Cuma 13:49
Samsun'da  'Geçmiş Zaman Olur Ki” Fotoğraf Sergisi
Samsun’un Vezirköprü ilçesinde eğitim veren Cumhuriyet Ortaokulu Resim Kulübü öğrencileri tarafından üzerinde uzun süredir çalışılan ve bu yıl 5.’si düzenlenen “Geçmiş Zaman Olur Ki” adlı fotoğraf sergisi açıldı. Bir birinden renkli karelerin meydana geldiği resim sergisine Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, Fazıl Ahmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Kani Yılmaz, kurum ve kuruluşların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 


Okul bünyesinde açılan resim sergisinde
Muammer Cebeci tarafından hazırlanan günümüz teknolojisine yenik düşen zanaatlar ve kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerle alakalı olarak 6-8 ay gibi bir sürede toparlanarak derlenen fotoğraflardan 5 yıl boyunca 1547 adet olmak üzere bu yıl ise 323 adet fotoğraf sergilendiği açıklandı. Ayrıca okul bünyesinde açılan fuarda öğrenciler tarafından hazırlanan bazı eserlerde sergilendi.


Cumhuriyet Ortaokulu’nda açılan “Geçmiş Zaman Olur Ki” adlı fotoğraf sergisinin açılış konuşmasını yapan
 Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Hüseyin Günel “Bu yıl ki fotoğraflarımızın arasında teknolojiye yenik düşmüş zanaatların ve yine gelişen çağımıza ayak uyduramayarak kaybolan kültürel değerlerimizin anısı için hazırlamış olduğumuz yazılarımız var. Fotoğraflarımızın yanında yıl boyunca öğrencilerimiz tarafından hazırlanmış olan örnekler sunuyoruz. Hepinize teşekkür ederiz” dedi.

TARİHİ DOKUYU GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN VEZİRKÖPRÜ
Kaymakam Mahmut Kaşıkçı ilçenin tarihi dokusu hakkında açıklamalarda bulunarak “Okulumuz hem bizi geçmişe götürmek, belki çok eskilere götüremese de bir 20, 30 hatta 50 yıl öncesine götürme adına anlamlı bir çalışma yapmıştır. Belki şu tarihi binalar devam etseydi Vezirköprü daha güzel olurdu ama Samsun ilçelerinde tarihi, yüksek alanda en iyi şekilde muhafaza eden de Vezirköprü’dür. Bu anlamda da Vezirköprümüzün bizden önceki nesillerine de teşekkür etmemiz lazım. Tarihine sahip çıkan bir Vezirköprü diyoruz. Yine tarihi dokuyu görmek isteyenler içinde Vezirköprü diyoruz. Biz geleceğin Safranbolu’su, Amasya’sı olacak bir belde, bir ilçe diyoruz Vezirköprü için. Bu anlamda bu mirası bizlere intikal ettirenlerden ebediyete intikal edenlere teşekkür ediyorum ve bu tarihi resimleri bizlere derleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından sergi açılışını gerçekleştiren Kaymakam Kaşıkçı ve beraberindekiler fotoğraf sergisindeki fotoğrafları tek tek inceleyerek bilgiler aldı.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder