banner162
Samsun OMÜ’de 2 Yeni Bölüm Daha Açıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) bugün Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PUAMER) ile OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nin açılışı yapıldı.

16 Mayıs 2016 Pazartesi 18:15
Samsun OMÜ'de 2 Yeni Bölüm Daha Açıldı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) bünyesine kurulan iki yeni binanın bugün açılışı gerçekleşti. Büyük bir katılımla gerçekleştirilen törende OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, yeni yapılan Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (PUAMER) ile OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nin açılışını yaptı. Düzenlene açılış töreninde bazı açıklamalar yapan Akan, ”Türkiye'de psikoloji son yıllarda çok önem kazandı ve önemi giderek artacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Akan, Sadece sekiz devlet üniversitesinde psikoloji bölümü bulunduğuna değinerek, bu alanda OMÜ'nün öncü sayılabileceğini söyledi.

 

Renkli karelerin meydana PUAMER'in açılış töreninde konuşan Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Taş, özellikle son yıllarda Türkiye'de psikolojiye olan fazla ilgiden dolayı nitelikli öğrencilerin bu bölüme girebildiğini belirterek, OMÜ'nün de bu nitelikli öğrenci potansiyelinden payını aldığını söyledi. Taş, merkezin kurulma amacının, Samsun halkına ve öğrencilere psikoterapi hizmeti vermek olduğunu ifade ettiği konuşmasında, terapi ve araştırmalar sonucunda bilimsel veri üretmeyi de hedeflediklerini kaydetti. Taş, başta Rektör Akan olmak üzere, merkezin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözü Rektör Hüseyin Akan'a devretti.


"PSİKOLOJİ ALANINDA ÖNCÜ ÜNİVERSİTELERDEN SAYILIRIZ"
Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi projesinin geç kalınmış bir proje olduğunun altını çizen Rektör Akan, "Türkiye'de psikoloji son yıllarda çok önem kazandı ve önemi giderek artacak gibi görünüyor. Bu alan öncelikle aile bazında önem kazanmaya başladı. Aileler çocuklarının psikolojisiyle daha çok ilgilenmeye başladı. İkincisi, bilişimin bu kadar ilerlediği bir çağda bu tür çağdaş enstrümanlar çok kullanılmaya başlandı. Psikoloji, ticaretten reklamcılığa kadar, sosyal, askeri, politik aklınıza gelecek her alanda ihtiyaç duyulan bir alan” dedi.


Akademisyen ve öğrencilerle birlikte merkezi gezen Rektör Hüseyin Akan, daha sonra OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi'ne geçerek Gözlem ve Görüşme Odalarının açılışını yaptı. Psikoloji Bölümüne ait, ders amaçlı kurulan odalarda öğrenciler, nasıl görüşme ve gözlem yapılacağını öğrenecek. Ayrıca bu alanda, Türkiye'de sayılı miktarda bulunan Grup Terapi Odası da yer alıyor.
Fen Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen açılışa Rektör Akan'ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Hasan Gümüş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Tapramaz, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder