banner162
Almanya’ya Bir Tepkide Şahinoğlu’ndan

Samsun OMÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Almanya Parlamentosu’nda bugün görülen ‘Sözde Ermeni ve Hristiyan Soykırımı Tasarısı’yla ilgili sert açıklamalarda bulundu.

02 Haziran 2016 Perşembe 17:38
Almanya'ya Bir Tepkide Şahinoğlu'ndan
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, bugün Almanya Parlamentosu’nda kabul edilen sözde “Sözde Ermeni ve Hristiyan Soykırımı Tasarısı” ile ilgili değerlendirmede bulundu. Şahinoğlu, Türk milletinin tarihte farklı inanç ve özgürlüklere sahip olan birçok kesime kucak açtığını ve kaybolmaktan kurtardığını söyledi. Haydar Şahinoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Bütün dünyaya adaleti ve din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanlar arası yardımlaşma kültürünü götüren aziz milletimize ve onun şanlı tarihine dil uzatılmasına asla müsaade etmeyiz.”


Rektör Adayı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu
makamında yaptığı açıklamalarda, “Türk akademisyenleri olarak tüm dünyaya haykırıyoruz ki, tarihte yaşanan örneklere benzer şekilde, günümüzde de ülkelerindeki savaştan kaçan milyonlarca insana kapılarını açan, onlarla ekmeklerini bölüşen aziz halkımızı, onun şanlı tarihini hiçbir yabancı ülke parlamentosu yargılayamaz, hiçbir zaman da yargılamayacaktır ve ilgili parlamentonun aldığı karar yok hükmündedir” dedi.


Çanakkale Savaşı’nda, ülkeyi işgal etmek için gelen ve savaş esnasında yaralanan düşman askerlerine, Mehmetçik tarafından şefkatle muamele edildiğini belirten Şahinoğlu, kendisini yok etmek amacıyla gelmiş düşmanlarına bile zor duruma düştüklerinde şefkat gösteren yüce karakter sahibi Türk milletine ve onun cedlerine dil uzatanların ve iftira atanların, sadece kendilerini küçük düşüreceklerini, hatta rezil edeceklerini söyledi.


Dünyada Türk ve Japon halklarında olan bir özellikten bahseden Şahinoğlu, barış zamanında bir birinden ayrı gibi duran beş parmak, kendisine yönelen bir tehdit karşısında nasıl yumruk halini alıyorsa, Edirne’sinden Ardahan’ına kadar tüm milletin her ferdinin, kendisine yönelen tehditler karşısında sımsıkı bir araya geldiğini ve geleceğini belirtti. Suçluların kendi suçlarını başkalarına yansıtma gibi davranışsal karakteristik özellikleri olduğunu belirten Şahinoğlu, geçmişleri toplama kampı, zulüm ve işkence kavramları ile anılan ülkelerin, aziz milletin soylu ceddine yönelik her türlü çirkin iftiralarının hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını belirtti.


Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu,
devlet ve millet birlikteliğine vurgu yaparak, halkın el ele vererek her türlü tehdidi bertaraf edecek güçte olduğunu ve geleceğin aydınlık olduğunu, bu nedenle halkın hiçbir zaman karamsarlığa düşmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. 


Kaynak: İHA

Yorum Gönder