banner162
Almanya'dan flaş Türkiye açıklaması!

Almanya gerilen Türkiye - AB ilişkilerinin düzelmesi için üst üste açıklamalarda bulunuyor. Daha önce almanya başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye ihtiyacımız var açıklamasına destek bugün Alman Dışişleri Bakanı'ndan geldi.

30 Ağustos 2016 Salı 13:53
Almanya'dan flaş Türkiye açıklaması!
Almanya gerilen Türkiye - AB ilişkilerinin düzelmesi için üst üste açıklamalarda bulunuyor. Daha önce almanya başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye ihtiyacımız var açıklamasına destek bugün Alman Dışişleri Bakanı'ndan geldi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'nin yanında olmaları gerektiklerini ama bunu yapmadıklarını belirten almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier FETÖ'nün Türkiye için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

FETÖ TÜRKİYE İÇİN TEHDİT!

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'de yayınlanan "Farbe bekennen" programında, Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin, Türkiye için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

"CİDDİ BİR DARBE GİRİŞİMİ!"

Darbe girişimini çok sert şekilde kınadıklarını ve mağdurlarınyanında durduklarını dile getiren Steinmeier, "Bana göre, sahneye konulmuş değil, gerçekten ciddi bir darbe girişimi oldu. Kim o geceki görüntülere bakarsa orada, Türk ordusuna, Türk vatandaşlarına ateş edildiğini biliyor olacak." dedi.

"TÜRKİYE'YE GİTMEK GEREKİYORDU"

Bu olay üzerine, Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Steinmeier, "Geriye dönük bakıldığında belki gitmek gerekiyordu, en azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti. Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Türkiye perspektifinden, darbe girişiminin ardından alınan önlemler hakkında sadece şikayet ettiğimiz, eleştirdiğimiz algılandı. Ben saldırıya uğrayanlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermemiz gerektiğini söylüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Steinmeier, Türkiye'ye, ölçülü davranılması gerektiğini ifade etmenin de sorumlu bir tutumun parçası olduğunu kaydetti.

Kaynak: AjansHaber
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder