banner162
Samsun’da Bilim Fuarı Açıldı

Samsun Hasköy Cumhuriyet Ortaokulu ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nı açtı.

31 Mayıs 2016 Salı 13:58
Samsun'da Bilim Fuarı Açıldı
Samsun Hasköy Cumhuriyet Ortaokulu üzerinde uzun süredir çalışmalar yaptığı ‘TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nı açtı. Okul bünyesinde 1 gün açık olacak Bilim Fuarı’nda öğrenciler tarafından hazırlanmış bilimsel projeler sergilenecek. Hidrolik şırıngalarla çalışan robotlardan, yeni nesil elektrik süpürgesine kadar birçok icadın boy gösterdiği fuarın açılışı bugün okulda düzenlenen törenle gerçekleşti. Birçok icadın sergilendiği fuarda hazırlanan deneyler ve yapılan buluşlar etkinliğe katılan diğer öğrencilere aktarılacak. 120 öğrenci ve 55 projenin bulunduğu fuarın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ümmet Öngör, fuarın açılışında emeği geçen ve katılan herkese teşekkür etti.


Açılışta ikinci olarak söz alan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Yaşadığımız bu çağ, bilgi çağıdır. Bilginin iktidar olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bunun farkında olup yaşamak var bir de bunun farkında olmadan yaşamak var. Bilgiye ulaşmanın en önemli yolu hayal etmektir. Hayaliniz yoksa yeni projeler ve yeni buluşlar icat edemezsiniz. Hayali olmayan bir gençliğin geleceği yoktur. Bugün en önemli işin hayal olduğunu, daha sonra o hayalin bilgiye dönüştüğü, sonra da o bilginin makineleştiği bir dönemi yaşıyoruz. 4. sanayi devrimini gerçekleştiremeyen toplumların gelecekle alakalı iddiası yoktur. Onun için 21. yüzyılın başında bizlerin, ülkemizin ve milletimizin mutlak şekilde 4. sanayi devrimini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu temenni ve dileklerle fuarın açılmasında emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum” dedi.


Bu fuarların gelecek için önemli çalışmalar olduğunu vurgulayan Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise, “TÜBİTAK’ın bu projeleri çok iyi düşünülmüş ve yararlı bir projedir. Bilim, aydınlanmadır, özgür düşüncedir, aklın özgürleşmesidir. Aydınlanma, aklın tutsaklık halinden kurtulmasıdır. İnsan aklının tamamen özgür olması, sorgulayarak, eleştirerek ve araştırarak olur. Atatürk, yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir, diyor. Bizim Cumhuriyetimizin temel felsefesi bugün bu projede yaşatılmaya çalışan felsefedir. Bütün öğrenciler ve öğretmenlerimiz bilimin yol göstericiliği, aklın egemenliği, özgür düşünce, demokrasi, eleştirme, sorgulama ve insanın bu idealler uğruna yaşamasıdır. Bu bakımdan bu fuarın herkese hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.


Fuarda yeni buluşların sergilenmesinin yanı sıra bilimsel ve biyolojik deneyler de uygulamalı olarak yapılıyor.


Kaynak: İHA

Yorum Gönder